Οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΕΝΕΕΓΥΛ Λαμίας στα πλαίσια της αξιολόγησης της σχολικής μονάδας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο βιωματικό εργαστήρι με θέμα “Η ελιά” που έλαβε χώρα στον πολυχώρο τεχνών “Χώρα” στα Λελέικα Υπάτης, την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2023.

Η ξενάγηση ξεκίνησε από την αίθουσα προβολής παρακολουθώντας μια ταινία μικρού μήκους σχετικά με την παράδοση της Ελιάς, την ανάπτυξη, την εξέλιξη και τη συμβολική της αξία στη χώρα μας.Στη συνέχεια οι μαθητές περιηγήθηκαν στους ελαιώνες όπου και συμμετείχαν ενεργά στα ακόλουθα δρώμενα:

1) Απλώσανε τα λιόπανα

2) Ραβδίσανε τις ελιές

3) Συλλέξανε τους καρπούς

4) Περάσανε στο χώρο της διαλογής

5) Φτιάξανε την άλμη ώστε να συντηρηθούν

6) Φτιάξανε ατομικά μπουκαλάκια αποθήκευσης της ελιάς, τα οποία και πήραν μαζί τους ως αναμνηστικό.

Οι εμπειρίες, τα βιώματα, τα συναισθήματα και οι εικόνες που αποκόμισαν ήταν πλούσιες και ποικίλες αναδεικνύοντας περίτρανα τα πολλαπλά οφέλη των μαθητών μας από τέτοιου είδους δράσεις με βιωματικό χαρακτήρα.