Το σχολείο μας τίμησε και φέτος την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία με μια δράση που αναδεικνύει τις αξίες της συμπερίληψης και της συνεργασίας. Οι μαθήτριες και οι μαθητές του ΕΝΕΕΓΥΛ Λαμίας επισκέφθηκαν το ΕΕΕΕΚ και το 4ο Γυμνάσιο Λαμίας, όπου αλληλοεπίδρασαν με συνομηλίκους τους, δημιουργώντας από κοινού χριστουγεννιάτικα στολίδια, κάρτες και εδέσματα και στολίζοντας το δέντρο της Συμπερίληψης. Δεν έλειψαν οι αθλητικές εκδηλώσεις, το τραγούδι αλλά και ο χορός σε χριστουγεννιάτικους ρυθμούς. Νέες φιλίες δημιουργήθηκαν και οι υπάρχουσες ενδυναμώθηκαν.

Οι χριστουγεννιάτικες κάρτες, φτιαγμένες από τα χέρια των παιδιών, στηρίζουν για ακόμα μια χρονιά το επισκεπτήριο αγάπης της Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρείας Win Cancer προσπαθώντας να δώσουν αισιοδοξία και θετική ενέργεια σε ασθενείς με καρκίνο και στους οικείους τους.

Αποδεχόμαστε τη διαφορετικότητα, αφήνουμε στην άκρη τις διαφορές μας και καταλύουμε τις διακρίσεις!

Όπως παραδόθηκαν οι κάρτες μας, ευχόμαστε ολόψυχα σύντομα να πραγματοποιηθούν και οι ευχές που περιείχαν!