Κατόπιν πρότασης και ενημέρωσης για τη Θεραπευτική Ιππασία από την εκπαιδευτικό φυσικής αγωγής και αθλητισμού κυρία Κωνσταντία Κουμπαράκη στο Πλαίσιο αθλητικής δράσης, το ΕΝΕΕΓΥΛ Λαμίας επισκέφτηκε τον Ιππικό Όμιλο της πόλης την Πέμπτη στις 9 Νοεμβρίου 2023 δίνοντας την ευκαιρία σε μαθητές/—τριες να αποκτήσουν βιωματική εμπειρία ιππεύοντας άλογο με τη συνοδεία εκπαιδευτικών. Οι μαθητές/—τριες ενημερώθηκαν για τα οφέλη της Ιππασίας στη σωματική, πνευματική και ψυχική υγεία καθώς και τα μέτρα ασφάλειας που θα πρέπει να τηρούνται. Οι μαθητές/—τριες ωφελήθηκαν κοινωνικοσυναισθηματικά αποκομίζοντας θετικές εμπειρίες από τα άλογα που χρησιμοποιούνται ως θεραπευτικό μέσο και αφυπνίζοντας παράλληλα την επίγνωση των δυνατοτήτων τους.