Την Πέμπτη 14 Μαρτίου το ΕΝΕΕΓΥΛ Λαμίας επισκέφθηκε το Μουσικό Σχολείο Λαμίας στο πλαίσιο υλοποίησης σχεδίου δράσης για την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας. Ομάδα μαθητών και μαθητριών του ΕΝΕΕΓΥΛ με υπεύθυνη την καθηγήτρια φυσικής αγωγής του σχολείου μας παρουσίασε στους μαθητές και στις μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου το ΄΄Γαϊτανάκι΄΄. Στη συνέχεια έγινε εκμάθηση του χορού από την εκπαιδευτικό στους μαθητές και στις μαθήτριες του Μουσικού Σχολείου οι οποίοι και το χόρεψαν, πλέκοντας και ξεπλέκοντας το γαϊτανάκι. Ακολούθησε μουσικοκινητικό πρόγραμμα από την καθηγήτρια μουσικής του σχολείου μας δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές και στις μαθήτριες να αποκομίσουν βιωματική εμπειρία. Τέλος, έγινε ξενάγηση στους χώρους του Μουσικού Σχολείου όπου οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με διάφορα μουσικά όργανα και να ακούσουν τους ήχους τους. Όλα τα παραπάνω ενίσχυσαν τη συμπερίληψη, την ψυχοκινητικότητα και την κοινωνικογνωστική ωρίμανση των μαθητών.