Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) είναι ένα φαινόμενο νεανικής παραβατικότητας που εμφανίζεται σε πολλές χώρες του κόσμου.

Με αφορμή αυτήν την Πανελλήνια ημέρα, το σχολείο μας διοργάνωσε εκδήλωση – ενημέρωση για την πρόληψη και την εξάλειψη του φαινομένου της βίας στα σχολεία. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σχετική παρουσίαση από την Υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Φθιώτιδας κ. Τζένη Παπαγιαννοπούλου αλλά και να συμμετέχουν ενεργά στην συζήτηση που ακολούθησε.

Ευχή όλων μας σύντομα να απαλλαγούν τα σχολεία μας από το school bullying αλλά και η κοινωνία μας από κάθε είδους εκφοβισμό.